Rola probiotyków w odchudzaniu

Opublikowany:

Wyświetleń 2321

Kategorie: Probiotyki

Czy probiotyki mogą okazać się rewolucją w odchudzaniu?
Problem otyłości i związanych z nią zaburzeń metabolicznych urasta do rangi epidemii ????. Problemy z nadmierną masą ciała są powszechne już w wieku dziecięcym, a z cukrzycą typu II zmaga się ponad 422 miliony ludzi na świecie ????!
Mimo, że istnieje coś takiego jak predyspozycja do otyłości (uwarunkowana genetycznie ????) to mimo wszystko największym problemem w jej powstawaniu jest znane nam doskonale przejadanie się (nadwyżka kaloryczna) przy jednoczesnym braku lub znikomej aktywności fizycznej.
Badania ostatnich lat wykazały, że poza nadmiarem kalorii w diecie w rozwój otyłości mogą być zaangażowane także inne czynniki. Otóż ???? w przyswajaniu energii z pożywienia, a także regulacji procesów energetycznych bierze udział mikroflora bakteryjna ????????????, której skład zmienia się u osób otyłych. Powstaje więc pytanie: czy probiotyki mogą okazać się rewolucją w odchudzaniu❓ Przyjrzyjmy się, co mówią badania w 2020 roku ????‍????.
Po co nam mikroflora ????? Zacznijmy od tego, że mikroflora to liczny i różnorodny ekosystem mikroorganizmów ważący około 1-1,5 kg, a także posiadający 100 razy więcej genów niż człowiek. Często nazywana jest narządem bakteryjnym ze względu na złożone i skomplikowane funkcje, jakie pełni w naszym organizmie. Mikrobiom jelitowy ???????????? jest u każdego człowieka inny, unikatowy. Często mikroflorę porównuje się do odcisku palca. Poza oczywistą rolą w procesie trawienia pokarmów, mikroflora jelitowa bierze udział:
???? w utylizacji niestrawionych węglowodanów,
???? rozkładaniu cholesterolu,
???? w produkcji witamin z grupy B i K,
???? metabolizmie kwasów żółciowych,
???? wzroście i różnicowaniu nabłonka przewodu pokarmowego.
Ponadto jest zaangażowana w rozwój układu immunologicznego, dba o prawidłową integralność bariery jelitowej i tym samym ma wpływ na uogólnioną reakcję zapalną. Mikroflora wpływa także na metabolizm leków. Obecnie wiele badań wskazuje na rolę mikroflory w patogenezie chorób pozornie z nią niezwiązanych (tj. cukrzyca typu II, nadciśnienie, zaburzenia lipidogramu, choroby autoimmunologiczne).
Probiotyki na odchudzanie ????? Na dzień dzisiejszy wiemy, że równowagę przemian metabolicznych zapewnia nam różnorodna mikroflora. Im większa więc różnorodność panuje w jelitowym ekosystemie, tym lepiej się to odbija na naszym zdrowiu. Różnorodność jelitowa jest w obecnych czasach mocno zaburzona ze względu na styl życia w XXI wieku. Zaburzenia w ilości i jakości mikroorganizmów nazywane są dysbiozą. Dysbioza prowadząc do mobilizacji układu immunologicznego wywołuje insulinooporność i przewlekły stan zapalny. W konsekwencji dochodzi do rozwoju otyłości.
Ponadto badania wykazały, że u osób otyłych zaczynają dominować bakterie z rodzaju Mollicutes, które wydajnie pobierają energię z pożywienia.
Jakie więc wnioski płyną z dotychczasowych badań nad otyłością w kontekście mikroflory?
???? mikroflora osób otyłych wydajniej pobiera energię z pożywienia
???? dysbioza może zaburzać integralność bariery jelitowej, co z kolei skutkuje przenikaniem różnych substancji prozapalnych do tkanek obwodowych nasilając ogólnoustrojowy stan zapalny
Podsumowanie
Na podstawie dotychczasowych badań wiemy na pewno, że mikroflora jelitowa jest zaangażowana w rozwój otyłości i powiązanych z nią schorzeń metabolicznych. Warto więc zwracać uwagę na ???? jakość codziennej diety, która ma być prowiantem dla “przyjaznej”, mikroflory. Jednakże mimo bardzo obiecujących wyników nadal potrzeba większych, kontrolowanych badań, które pozwolą w przyszłości na sformułowanie oficjalnych zaleceń/wytycznych postępowania.
☝️ Nie należy także zrzucać całej winy za nadmierne kilogramy na “wadliwą” mikroflorę. Nadwaga i otyłość jest problemem wieloczynnikowym i nie zwalnia nas z pilnowania zdrowej michy, nieprzeładowanej nadmierną liczbą kalorii.
Poza dietą warto rozważyć modulację mikroflory terapiami probiotycznymi. Probiotyki wieloszczepowe w połączeniu z prebiotykami mogą być ważnym ogniwem uzupełniającym terapię osób otyłych/ z chorobami metabolicznymi. Kluczowe jest jednak, by wybierać preparaty renomowanych producentów: zawierające przebadane szczepy, w optymalnych stężeniach, wysokiej jakości. W celu doboru suplementacji probiotycznej warto skonsultować się ze swoim farmaceutą, dietetykiem lub lekarzem ????‍????.
PROBIOTYKI A OTYŁOŚĆ. REWOLUCJA W ODCHUDZANIU? 29 kwietnia, 2020
Zofia Wiczewska jest farmaceutką i prowadzi szkolenia i wykłady związane z tematem suplementacji spersonalizowanej.